مسترصراف > ارز دیجیتال > معامله‌ی املاک با کمک توکن های NFT
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

ایوان مالپیکا، سرمایه گذار آمریکایی، نصف خانه خود را در منطقه بندری سنت لوئیس به‌صورت توکن غیرمثلی(Non Fungible Token) یا (NFT) به حراج گذاشت.

طبق گزارشات نشریه کوین تلگراف، یک سرمایه گذار آمریکایی به نام ایوان مالپیکا (Ivan Malpica) در تاریخ 12 مارس بخشی از ملک خود در شهر بندری سنت لوئیس در ایالت میزوری آمریکا را در فروشگاه توکن غیرمثلی مینتِبِل (Mintable) به قیمت تقریبی ۴۲.۴۳ اتر (ETH)، معادل حدود ۷۶,۰۰۰ دلار، برای فروش قرار داد.

در سربرگ آگهی فروش این واحد مسکونی، «مالکیت شراکتی (۵۰ درصد) این خانه با بازسازی اساسی» وعده داده شده و اشاره شده است که در سال 2020 قیمت این ملک ۱۳۸,۰۰۰ دلار ارزیابی شده و در حال حاضر ماهانه ۱,۲۰۰ دلار درآمد از اجاره دارد. در آگهی همچنین آمده است:

 “بیایید با اولین توکن غیرمثلی ملکی باهم تاریخ‌سازی کنیم!”

این سرمایه گذار خلاق در گفت‌وگویی اظهار داشت که استفاده از توکن غیرمثلی امکان خرید ملک با ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند، اما باید با تشکیل یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) بین خریدار و او که نشان‌دهنده مالکیت ۵۰-۵۰ است، پشتیبانی قانونی برای آن ایجاد شود.

یک خانه در آمریکا به‌صورت توکن به حراج گذاشته شد

او که در شرکت مخابراتی ورایزن (Verizon) صاحب سمَت سرپرست مدیریت ریسک است ، در این زمینه افزود:

 “توکن غیرمثلی در واقع نمایانگر مالکیت قانونی شما بر ملک نیست، اما به‌محض اینکه قرارداد عملیاتی را که به ثبت رسیده بنویسیم، اینگونه خواهد بود.

فروش به‌صورت توکن غیرمثلی و شراکتی، تراکنش آسان LLC را امکان‌پذیر می‌کند. برخی بانک‌ها یا شرکت‌های صحت‌سنجی اسناد مالکیت احتمالاً پرداخت کامل با ارزهای دیجیتال را نپذیرند. در حال حاضر نمی‌توان یک ملک را ۱۰۰ درصد با ارز دیجیتال خرید. به این ترتیب، فروش نیمی از آن به‌صورت شراکتی، چنین امکانی را فراهم می کند.

انتقال سند اکنون در حال انجام است و خریدار جدید و من یک شرکت با مسئولیت محدود ایجاد خواهیم کرد و چیزی را که «سند ترک دعوی» نامیده می‌شود با یک قرارداد عملیاتی تکمیل خواهیم کرد.”

بدون در نظر گرفتن این مسئله که مالپیکا همین دیروز این ایده را مطرح کرد، با توجه به اینکه اعطای حقوق قانونی و مالکیت از طریق توکن غیرمثلی در مرز بین قانونی و غیرقانونی بودن قرار دارد، وب‌سایت کوین تلگراف به افراد علاقه‌مند اکیداً توصیه می‌کند قبل از سرمایه‌گذاری در املاک از طریق توکن‌های غیرمثلی، بررسی‌های لازم را انجام داده و با یک وکیل مشورت کنند.

او گفت که سالهاست در زمینه املاک سرمایه‌گذاری می‌کند و تاکنون در ۳۰ ملک اجاره‌ای وارد قرارداد شراکت ۵۰-۵۰ شده است. او گفت که پس از شنیدن صحبت‌های گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk)، مدیرعامل واینرمدیا (Vaynermedia)، در مورد توکن‌های غیرمثلی، به این حوزه علاقه‌مند شده است.

 “سرمایه‌گذارِ درونم باید وارد این حوزه می‌شد. هیچ وقت نمی‌خواهم عقب بمانم.”

تا لحظه تنظیم این خبر، این حراج حدود ۱۰۰ بازدید داشته و هنوز هیچ پیشنهادی برای آن ثبت نشده است. مالپیکا اظهار داشت که اگر این فروش موفقیت‌آمیز باشد، این ایده را گسترش خواهد داد.

او گفت:

 “معتقدم اگر این موفقیت‌آمیز باشد، می‌توانم سهام شراکتی را به NFT تبدیل کنم، تا چندین نفر امکان مالکیت یک ملک اجاره‌ای درآمدزا را داشته باشند.”

بنیان‌گذار کیف پول مای اتر والت (MyEtherWallet)، کوسالا هماچاندر، اخیرا در گفتگو و مصاحبات خود گفت که توکن‌های غیرمثلی(‌NFT ها) به‌تدریج حوزه املاک و مستغلات را هم تحت پوشش قرار خواهند داد.

 “فکر می‌کنم نسخه فعلی توکن‌های غیرمثلی همچنان برای موارد استفاده بزرگ‌تر و گسترده‌تر تکامل خواهند یافت. مواردی مانند املاک و اثبات مالکیت اموال محسوس و هرجایی که توکن‌های غیرمثلی می‌تواند به انجام اقدامات قانونی کمک کنند. آن وقت است که همه چیز واقعاً جالب می شود.”

در حال حاضر برخی شرکت های تجاری مانند RealT، املاک خود را به وسیله توکن ها معامله می‌کنند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *