مسترصراف > ارز دیجیتال > اعتراض مدیر عامل بایننس به کارمزد های بالای اتریوم
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

مدیر عامل صرافی بایننس که این روز ها مصاحبات و حواشی زیادی داشته، براساس کارمزد های بالای شبکه اتریوم، عنوان کرد که اتریوم به بلاک چین افراد ثروتمند تبدیل شده است و او ترجیح می‌دهد دیگر از آن استفاده نکند.

به گزارش کریپتوپوتیتو، چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل صرافی بایننس در توییت تازه خود از کارمزدها به‌عنوان «پاشنه آشیل» اتریوم یاد کرد و افزود که تنها افراد ثروتمند می‌توانند از اتریوم برای معاملات استفاده کنند. او در این توییت نوشت:

 “اتریوم در حال حاضر شبکه‌ای برای افراد پولدار است، ولی به‌زودی این افراد فقیر می‌شوند.”

از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا به حال، میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم همسو با رشد شدید قیمت اتریوم، افزایش یافته است. این میانگین از ۵ دلار به حدود ۱۵ دلار رسیده است. طبق داده‌های وای‌چارتز(Ycharts) ، ۴ روز گذشته، میانگین کارمزدهای اتریوم به طرز حیرت آوری تا اوج ۴۰ دلاری هم پیش رفته بود.

میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم

شایان ذکر است که این عدد فقط برای تراکنش‌های معمولی این شبکه است، در حالی که معامله‌گران حوزه دیفای (DeFi) و افرادی که در بحث کشت سود فعالیت می‌کنند، با کارمزدهایی گاهاً بالای ۱۰۰ دلار سر و کار دارند. نکته حائز اهمیت اینجاست که این معامله‌گران به‌صورت روزانه با این پلتفرم‌ها سر و کار دارند و مجبورند روزانه چنین مبلغی پرداخت کنند.

ژائو در توییت دیگری عنوان کرد که دیگر از شبکه اتریوم استفاده نمی‌کند. صرافی بایننس در حال توسعه دو پروژه است که به‌شکل مستقیم با دو مورد از بزرگترین بلاک چین‌های موجود رقابت می‌کند.

بایننس چین طوری طراحی شده است که با حداقل کارمزد، تراکنش‌هایی بسیار سریعی برای کاربران ارائه کند. پروژه زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، دومین پروژه این شرکت است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند را برای کاربران مهیا می‌کند. این زنجیره به نسبت اتریوم ارزان‌تر و کارآمدتر توصیف شده است.

روی کار آمدن پروژه‌هایی مثل پولکادات، زنجیره هوشمند بایننس و کاردانو، نشانه‌ای از تقاضای کاربران مبنی بر جایگزینی اتریوم است. دیروز هم شاهد عبور کاردانو از بایننس کوین و تبدیل‌شدن آن به سومین ارز دیجیتال برتر بازار بودیم.

پروژه کاردانو هم مانند زنجیره هوشمند بایننس، پروژه‌ای است که امکان اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. کارمزد کم، کارایی بالا و امنیت از جمله ویژگی‌های بلاک چین کاردانو است. صد البته نباید فراموش کرد که طراحی کاردانو پیچیده‌تر است و برای رسیدن به فاز نهایی آن نیاز به صرف زمان بیشتری‌ وجود دارد.

اتریوم هم در این مدت  واکنش هایی داشته است. توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال به‌دنبال آن هستند که تا زمان راه‌اندازی کامل اتریوم ۲، از راهکارهای لایه دوم برای غلبه بر مشکل کارمزدها استفاده کنند. به‌گفته ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، با راه‌اندازی کامل اتریوم ۲، شبکه اتریوم قادر خواهد بود در هر ثانیه هزاران یا حتی صدها هزار تراکنش را پردازش کند.

ممکن است با اجرایی شدن پروژه اتریوم 2.0، این شبکه بار دیگر به بلاک چین افرادی که ثروتمند نیستند تبدیل شود و ثروتمندانی مثل ژائو باز هم از آن بهره ببرند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *