مسترصراف > ارز دیجیتال > نهنگ ها، از اصلی ترین عوامل سقوط بیت کوین هستند
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

اخبار و اطلاعاتی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران دانه‌درشت بیت کوین طی ماه جاری میلادی(فوریه)، حداقل ۱۴۰,۰۰۰ واحد بیت کوین فروخته‌اند. به‌گفته کارشناسان این اقدام آنها روند نزولی بیت کوین را تسریع کرده است.

بر اساس گزارشات نشریه کریپتوپوتیتو، نهنگ‌ها پس از چندین هفته انباشتِ مقادیر قابل‌توجهی از بیت کوین، به نظر می‌رسد که با فروش بخشی از دارایی‌های خود در چند روز گذشته، این روند را معکوس کرده‌اند. جالب اینجاست که این فرایند با سقوط گسترده بازار همزمان شده است، که این پرسش را پیش می‌آورد، که آیا می توان ادعا کرد نهنگ‌ها مسئول کاهش قیمت بیت کوین هستند؟

با نگاهی گذرا به هفته ای ک گذشت متوجه می شویم که بیت کوین به سمت رکوردهای جدید پیش می‌رفت و چندی پیش توانست تا ۵۸,۴۰۰ اوج بگیرد. اما این روند حالا شکلی معکوس به خود گرفته است. این ارز دیجیتال ظرف چند روز اخیر، بیش از ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داد و همچنان احیای خود را آغاز نکرده است.

این رخداد تعجب برخی افراد را تا حدودی برانگیخت. همچنان‌که سرمایه‌گذاران نهادی بیش از ۶۵۰ میلیون دلار به صورت بیت کوین از صرافی کوین بیس برداشت کردند، اسکوئر (Square) ۱۷۰ میلیون دلار دیگر بیت کوین خرید و مایکرواستراتژی (MicroStrategy) یک میلیارد دلار دیگر در این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد؛ در نتیجه می‌توان گفت که احساسات کلی حاکم بر بازار نسبتاً صعودی به نظر می‌رسید.

درحالی‌که جامعه ارزهای دیجیتال درباره دلایل احتمالی پشت تحولات نامطلوب قیمت‌ها گمانه‌زنی می‌کند، داده‌های شرکت اطلاعات بازار گلاسنود (Glassnode) از نقش احتمالی نهنگ‌های بیت کوین می‌گوید.

برسی های این شرکت تحلیلی نشان می‌دهد که آدرس‌های دارای ۱,۰۰۰ بیت کوین یا بیشتر در ۱۱ ماه گذشته (مارس ۲۰۲۰ تا فوریه ۲۰۲۱) در حال افزایش بود. این شرکت از این مدت به‌عنوان «فصل زایش نهنگ‌های بیت کوین» یاد کرد، چراکه این کیف پول‌ها بیش از ۱۴ درصد افزایش یافت.

در همین دوره، قیمت بیت کوین از پایین‌ترین سطح خود در اواسط ماه مارس ۲۰۲۰ که ۴,۰۰۰ دلار بود، به نزدیک ۶۰,۰۰۰ دلار رسید. اما به نظر می‌رسد که نهنگ‌ها هفته گذشته در حال برداشت سودهای خود بوده‌اند، زیرا همان طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، دارایی‌های آن‌ها به‌صورت چشمگیری کاهش یافت.

منابع گروهِ موسوم به «نهنگ‌های گوژپشت» (دارای ۱,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین) در ماه فوریه حدود ۱۴۰,۰۰۰ واحد بیت کوین کاهش یافته است. این مقدار قابل‌توجه بیش از ۶.۵ میلیارد دلار آمریکا است.

گلاسنود به نقش صندوق قابل معامله بیت کوین (ETF) نیز که به‌تازگی در کانادا راه‌اندازی شده هم اشاره کرد. این صندوق متعلق به شرکت پرپس (Purpose) اولین صندوق قابل معامله در آمریکای شمالی است که عملکرد بیت کوین را پیگیری می‌کند.

هفته‌های آغازین ایجاد این محصول کاملاً با خوش‌بینی همراه بود، به‌طوری‌که تنها در عرض چند روز ۴۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری شده است. داده‌های تازه‌تر نشان می‌دهد که این دارایی‌ها به بیش از ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین (تقریباً ۵۰۰ میلیون دلار) افزایش یافته است.

این اولین صندوق قابل معامله بیت کوین است که مورد تأیید نهادهای نظارتی در منطقه بزرگ آمریکای شمالی قرار گرفته است. این صندوق می تواند در طولانی‌مدت تأثیر شگرفی بر پذیرش بیت کوین و به‌تبع آن بر قیمت این ارز دیجیتال داشته باشد.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *