مسترصراف > ارز دیجیتال > نقدوبررسی اختصاصی قیمت بیت کوین
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

اصلاح فوری قیمت بیت کوین به پایین‌تر از ۱۷,۰۰۰ دلار تا زمان ویرایش این متن، تا حدودی موجب برآوردن انتظارات تحلیلگران شده است، زیرا بنظر بیشتر سرمایه‌گذاران بازار پیروزی بر سقف تاریخی قیمت مشکل خواهد بود.

کوین‌تلگراف گزارش کرد، قیمت بیت کوین در روز قبل از محدوده ۱۸,۷۰۰ دلار تا ۱۶,۳۰۰ دلار یعنی بیشتر از ۱۰ درصد هم سقوط داشته است. این بازگشت قیمت به سطوح پایین‌تر بعد از عبور قیمت تا محدوده ۱۹,۵۰۰ دلار اجام شده است.

صرافی بزرگ OKEx به طور همزمان گزارش کرد که دوباره برداشت‌های کاربران را فعال نموده است. کی یونگ جو،‌ رییس شرکت تحلیلی کریپتو کوانت هم با تأکید بالارفتن جریان خروجی دارایی‌ها از صرافی OKEx به کیف پول و صرافی‌های دیگر، صحه بر این موضوع گذاشت . او در توییتر خود نوشت:

جریان خروجی بیت کوین از صرافی OKEx به دیگر صرافی‌ها در وضعیت کنونی به ۴۹۳ بیت کوین افزایش یافته است.

علت تسریع‌کننده دیگری برای کاهش قیمت از جانب برایان آرمسترانگ، مدیر صرافی کوین‌بیس اشاره شده است. آرمسترانگ درباره شایعات گذشته در مورد اینکه ایالات متحده در صدد این است که قوانین تازه‌ای را بر کیف پول‌های تحت‌نظارت خود اعمال کند، گفت:

با اجرایی شدن این قوانین، شاهد تاثیرات بسیار بد و منفی طولانی مدتی برای ایالات متحده خواهیم بود. در ابتدای دوره اینترنت، نهادهایی مثل شرکت‌های تلفن بودند که درخواست چنین قوانین تنظیم‌کننده‌ای داشتند. اما خوشبختانه در این مسئله موفقیتی حاصل نکردند.

داده‌ها از دیگر سو، نشان دهنده این هستند که لیکوییدشدن آبشاری اکثر موقعیت‌های خرید اهرم‌دار، نیروی محرکه این اصلاحات گسترده بودند. پیش از پا پس کشیدن قیمت از بالاترین مقدار تاریخی خود، قردادهای آینده بیت کوین به رکورد جدیدی رسیدند و بازار مشتقات نیز تا حد زیادی با خریداران داغ شد. این مسائل موجبات این امر را فراهم گردانید که بازار فقط در یک طرف نوسانات را تجربه کند. تلفیقی از این دو عنصر هم موجب کاهش زودهنگام قیمت بیت کوین در کنار افزایش میزان معاملات آینده شده است. شبیه سقوط ارزش بیت کوین  تا ۴,۰۰۰ دلار در ۱۲ مارس، بیشتر از یک میلیارد دلار قرارداد آتی لیکویید گردیده است. مثلاً داده‌های اسکیو حاکی از آن است که مقدار ردوبدل سرمایه در صرافی معاملاتی شیکاگو، ۱.۸ میلیارد دلار بوده است که تا کنون بالاترین رقم در این صرافی بوده است.

با شروع ریزش قیمت، جریان ورودی به صرافی‌ها با فزایش مواجه شده است. این موضوع حاکی از آن است که فروش زیادی نصیب نهنگ‌ها در صرافی‌های عمده از جمله کوین بیس شده است ( نهنگ‌ها یا سرمایه‌گذاران با ارزش خالص دارایی بالا ).

در مجموع در پایان کار فهرست سفارشات صرافی‌های بزرگ به‌سرعت از بین رفتند و ما اصلاح شدید و سریع قیمت را شاهد بودیم. اکنون به این افت قیمت را از دید تکنیکال بررسی می‌کنیم.

دو عامل یعنی هم عوامل تکنیکالی و هم فاندامنتالی تئوری صعودی بازار را در تایم فریم هفتگی تقویت می‌نمایند. سختی شبکه به احتمال بسیار زیاد سه روز آتی جهشی ۷.۳ درصدی داشته؛ زیرا نرخ هش شبکه با افزایش مواجه است. گفتنی است با توجه به اینکه سریعاً قیمت خود را به محدوده سقف تاریخی ATH رسانده است، نیاز به ورود به اپیزود تحکم و تثبیت جایگاه خود، پیش از نقض بزرگترین مقاومت خود را دارد.

اگر نگاهی به روند قیمت‌ها با توجه به نظریه امواج الیوت در این تایم فریم داشته باشیم، مشخص است که سومین حرکت افزایشی قدرتمندانه قیمت که از ۴,۰۰۰ دلار آغاز شده و تا الان نیز ادامه داشته، در حوالی ۱۸,۴۷۰ الی ۱۸,۷۷۰ دلار به اتمام رسیده است.

همانطور که در تصویر می بینید، حد پایین این محدوده سطح ۱۶۱.۸ درصد فیبوناچی گسترشی موج نزولی قبل، و حد بالای آن سطح ۱۶۱.۸ درصد فیبوناچی پروجکشن موج اول و دوم این سیر افزایشی  قدرتمندانه است. ناگفته نماند که به دلیل نوسانات غیرمعقول، در کشیدن فیبوناچی گسترشی از دو شمعی که با پیکان قرمز مشخص شده‌اند، صرف‌نظر کرده‌ایم.

اکنون با توجه به چنین فرضیات مطرح شده، انتظار داریم که قیمت ها طی ۳۵ روز آینده در موج چهارم و سپس حمله قیمت به سطوح بالاتر در موج پنجم اصلاح شوند. پایان این موج نیز می‌تواند تا ناحیه مقاومتی ۲۱,۱۱۰ الی ۲۱,۴۰۰ دلار ادامه یابد. البته با توجه به عملکرد قدرمندانه قیمت، احتمال گسترش یا به قولی اکستند شدن این موج تا سطوح بالاتر هم ممکن خواهد شد. اصلاح در موج چهارم هم به احتمال بسیار زیاد قیمت را تا محدوده ۱۵,۴۰۰ الی ۱۵,۷۷۰ دلار و در زیر آن تا ۱۴,۱۶۰ دلار به پایین آورد.

اگر به عملکرد قیمت با مشاهده به تایم فریم چهارساعته توجه نماییم،  الگوی تری درایو را خواهیم دید. این الگو که رابرت پریچر برای اولین بار آن را ترسیم نموده است، در حقیقت الگویی فوق‌العاده کمیاب است اما مشاهده آن می‌تواند در معاملات مفید و موثر باشد. نسبت‌های فیبوناچی این الگو در سه درایو یا موج حرکتی که با خطوط قرمز مشخص شده رعایت شده است. با توجه به اینکه کندل پیشین در این تایم فریم، استارت این الگو را پوشانیده است، در عملکرد اول کوتاه مدت قیمت، انتظار خواهیم داشت که به محدوده۱۸,۲۵۰ دلار و در بالای آن تا ۱۸,۸۰۰ صعود کند.

بعد از آن با دیدن علامت‌های برگشت، امکان افت تا ناحیه حمایتی که در بالا اشاره گردید، ایجاد خواهد شد. اگر پس از این عملکردها، قیمت از این حوزه عبور کند، احتمال صعود مجدد آن و در صورت نقض این ناحیه حمایتی، ریزش تا ۱۴,۱۶۰ دلار امکان‌پذیر خواهد بود. این عملگردهای احتمالی در تصویر به‌وضوح مشخص است.

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم که با تنظیم بهینه حد ضرر و منظور کردن آن، به کنترل ریسک خود در معاملات بپردازید و با ورود و خروج پله‌ای در حمایت و مقاومت‌ها، سرمایه خود را مدیریت نمایید. اگر برای معامله‌گری علم و اطلاعات کافی ندارید، سعی کنید که به معاملات ورود نکنید و بعد ازینکه به‌تدریج این دانش را فرا گرفتید قدمی در این مسیر بردارید.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *