مسترصراف > ارز دیجیتال > قیمت بیت کوین موقتاً به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار کاهش یافت.
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

همزمان با افزایش شاخص دلار، قیمت بیت کوین سیر کاهشی داشته و طی ۲۴ ساعت قبل به پایین ۳۰,۰۰۰ دلار هم رسیده است. براساس گفته‌ها، اگر بانک مرکزی آمریکا دیگر پول چاپ نکند، بیت کوین به احتمال بیشتری سقوط خواهد کرد.

قیمت بیت کوین هم‌اکنون در ناحیه ۳۱,۶۱۲ دلار مورد معامله قرار می‌گیرد. این در شرایطی است که در ۲۴ ساعت اخیر، سقوط این ارز دیجیتال تا ۲۹,۸۰۰ دلار نیز شاهد گشتیم. از طرف دیگر، بازارهای سهام در اروپا و بازار آتی شاخص S&P500‌ نیز با کاهش اندکی مواجه شده است. مصادف با این سقوط‌ها، شاخص دلار با افزایش ۰.۳ درصدی به ۹۰.۴ رسید.

فدرال رزرو در صدد آن است تا قیمت بهره را در ناحیه صفر حفظ کند و برنامه‌های خود برای بالا بردن نقدینگی و خرید اوراق قرضه را در نزدیکی ۱۲۰ میلیارد دلار در ماه نگه دارد. در این وضعیت، می‌شود منتظر بود که سیر بازارهای مختلف مثل بیت کوین، سیر کنونی خود را در پیش بگیرند و عکس العمل زیادی به رخدادهای شاخص دلار نشان دهند.

از طرف دیگر، اگر رئیس فدرال رزرو، موضوع تداوم عرضه بسته‌های حمایتی را اعلام نماید، شاخص دلار افزایش خواهد یافت و این موضوع می‌تواند بر بازارهای دیگر از مثل بیت کوین هم اثر بگذارد.

هم‌بنیان‌گذار شرکت کیوسی‌پی کپیتال، داریوش سیت در این باره گفت :

اگر پاول نگوید که خرید اوراق قرضه را محدود می‌کند، ممکن است با افزایش فشار فروش در بازار بیت کوین روبرو بشویم.

بیت کوین برای افراد زیادی یک دارایی پوششی در مقابل بی‌تدبیری‌های پولی و مالی محسوب می‌شود. از طرف دیگر، از ماه مارس ۲۰۲۰ و  پنجشنبه سیاه پیوند منفی زیادی با شاخص دلار صورت گرفته و اصولاً بر عکس روند این شاخص حرکت می‌کند.

بعضی با درنظر گرفتن فعالیت‌های مبتنی بر بازار در در رابطه با تورم بلندمدت، عقیده دارند که که این کوضوع موجب بالا رفتن تورم به بیش از ۲ درصد شده است که فدرال رزرو آن را پیش‌بینی کرده بود، به همین دلیل، طبق گفته‌های آنها این وضعیت ممکن است محدودیت سریع برنامه‌های حمایتی بانک مرکزی آمریکا را موجب شود. این در شرایطی است که اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی اکنون با سرعت بیشتری روند احیای خود را می‌پیمایند.

بعضی از جمله سیت، می‌گویند که انتظار ندارند پاول این فعالیت‌ها را بر خلاف روند کنونی، محدود یا متوقف نماید. بانک مرکزی آمریکا ماه آگوست ۲۰۲۰، به‌وضوح اظهار کرد که قصد دارد نرخ سود را پایین نگه دارد. آن موقع این بانک عنوان کرد که حتی با وجود افزایش تورم به بیشتر از ۲ درصد، این فعالیت‌ها را ادامه خواهد داد.

کارشناس وب‌سایت اف‌ایکس استریت، یوهای الام، اظهار کرد که احتمال دارد فدرال رزرو نسبت به خرید اوراق قرضه علاقمند باشد. در این وضعیت، دارایی‌هایی مانندبیت کوین که حامی امنی در برابر تورم هستند، خود را نشان خواهند داد. تاگفته نماند که طبق صحبت‌های الام، خرید اوراق قرضه بیشتری به وسیله درخواست برای افزایش خرج‌کردهای دولتی صورت داده خواهد شد.

الام در ادامه گفت که دولت بایدن در صدد یک پکیج حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری است و دولت نیز باید برای بدهی‌های زیاد خود، منابع زیادتری بیابد.

اپیدمی کروناویروس و شروع عرضه بسته‌های حمایتی از طرف بانک‌های مرکزی موجب رشد تعداد زیادی از کلاس‌های دارایی مثل بیت کوین شد. بازارهای سهام هم پیشرفت چشمگیری داشتند یکی از آن‌ها سهام شرکت‌های فناوری مثل گیم استاپ است.

الام در ادامه عنوان کرد:

مصادف با تصمیم پاول به‌منظور به وجود آوردن آرامش در بازارها، هر علامتی مبنی بر اینکه فدرال رزرو بخواهد چاپ پول را در جواب به دلواپسی‌اش از حباب‌ها کم کند، موجب سقوط بازار خوهد شد.

قیمت بیت کوین در ۴ روز اخیر در حوالی ۳۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ دلار به معامله رسید و روز جمعه هم تا ۲۹,۰۰۰ دلار پایین آمد. متخصصان بر این عقیده‌اند که اگر افزایش فشار فروش در بازار ادامه‌دار اشد، می‌توان نتیجه گرفت که تقاضا از جانب سرمایه‌گذاران نهادی کم شده است.

متیو دیب، از مدیران ارشد شرکت استک فاندز، در گفت‌وگویی عنوان کرد:

قیمت بیت کوین در شش روز اخیر در یک دوره محدود تثبیت قیمت داشته است. در این زمان هم چند بار نتوانست تا بالای ۳۲,۵۰۰ دلار بسته شود. از منظر تکنیکال، بیت کوین به‌شکل متوالی در حال ثبت اوج‌های کم‌تر است. در کوتاه‌مدت می‌توان به این نتیجه رسید که احتمال کاهش به ۲۶,۰۰۰ دلار وجود خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *