مسترصراف > ارز دیجیتال > علت رشد غافل‌گیر کننده قیمت بیت کوین از دیدگاه تحلیل‌گران!
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

پادشاه ارزهای دیجیتال در طی روزهای اخیر تا مرز بیش از ۳۴۰۰۰ دلار صعود کرد. سؤالی که ذهن را درگیر میکند این است که دلیل این جهش ناگهانی چیست؟

به گزارش دیکریپت، ۳ عامل را علت اصلی این رشد در قیمت بیت کوین می‌داند. از این سه عامل می‌توان به سرمایه‌گذاران خرد، عملکرد سرمایه‌گذاران نهادی و تک‌معامله یک نهنگ که ورود تعداد بیشماری از معامله‌گران الگوریتمی به بازار را موجب گردید اشاره کرد.

                                             سرمایه‌گذاران خرد

یکی از مدیران ارشد صندوق سرمایه‌گذاری آرکین استس با نام اریک وال در در گفتگویی گفت:

در نهایت دیدیدم که توجه سرمایه‌گذاران خرد به‌سوی بیت کوین جلب شده است.

اطلاعات گوگل ترندز نیز نشانگر این است که میزان سرچ‌ها برای کلمه انگلیسی “بیت کوین” به اوج خود رسیده است. اریک وال در این رابطه گفت:

از وقتی که بیت کوین در اوج گیری گذشته خود در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۲۰,۰۰۰ رسید، این دفعه اولی است که چیزی مشابه به این را شاهد هستیم.

وال نیز مثل سایر تحلیل‌گران بر این عقیده است که سرمایه‌گذاران خرد نیز در رشد دیونه‌وار قیمت بیت کوین، در دو روز قبل، موثر بوده‌اند.

نیمراد لهاوی مدیرعامل و مؤسس شرکت سیمپلکس نیز، خبرهایی مبنی بر بالا رفتن تقاضا در رابطه با سرمایه‌گذاران خرد ارائه داده است.

ناگفته نماند که سرمایه‌گذارن تنها در بخش کمی از افزایش قیمت بیت کوین در آخر هفته میلادی اخیر مؤثر بوده‌اند. به عقیده لهاوی مشتریان شرکتش پیش از این ۹۰ درصد سرمایه خود در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کردند؛ این موضوع در وضعیتی است که در روزهای اخیر این میزان کم شد و به ۵۰ درصد رسید و سرمایه‌گذاران به‌سوی تتر و اتریوم رفتند. وی ادامه داد:

اکنون معامله‌گران به‌دنبال بیت کوین بعدی‌اند!

داده‌های گوگل ترندز در رابطه با عبارت بیت کوین
داده‌های گوگل ترندز در مورد عبارت بیت کوین

 

                                             سرمایه‌گذاران کلان

از مخازن سوخت عملکرد بیت کوین در سه‌ماهه آخر سال ۲۰۲۰ می‌توان به سرمایه‌گذاران نهادی و دانه‌درشت اشاره نمود.

با شروع  سال ۲۰۲۱ هنوز هم شاهد تأثیرات این سرمایه‌گذاران در بازار هستیم. سخنگوی اسبق کاخ سفید، آقای آنتونی اسکاراموچی،پیش از این گفته بود که در فکر ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین در سال ۲۰۲۱ است. مایکل سیلور ، مدیرعامل شرکت مایکرواستراتژی، عنوان کرد که به دنبال کاهش خرید بیت کوین نیست.

به اعتقاد تحلیل‌گران بالا رفتن تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران نهادی موجب این افزایش قیمت ناگهانی بیت کوین در روزهای شنبه و یکشنبه شده است.

مؤسس و یکی از مدیران اصلی شرکت کیوسی‌پی کپیتال، آقای جاشوا هو، رشد دیوانه‌وار قیمت بیت کوین را هجوم سرمایه‌گذاران دانه‌درشت می‌داند. طبق گفته‌های وی، سرمایه‌گذاران دانه‌درشت به‌قدری حریص هستند که معاملات آن‌ها می‌تواند از علت‌های افزایش قیمت بیت کوین باشد.

داده‌هایی که به‌تازگی توسط گلاسنود اعلام شد نیز نشانگر این است که فقط ۲۲ درصد از بیت کوین‌ها برای خریداری در اختیار خریداران و سرمایه‌گذاران است. در ماه‌های قبل، تعداد زیادی از شرکت‌های صاحب‌نام بیت کوین خریداری کرده بودند و همین مسئله عرضه اندک بیت کوین را رقم زد؛ به همین خاطر، تعدادی از تحلیل‌گران یکی از عوامل اساسی در جهش قیمت بیت کوین را کاهش عرضه میدانند.

حالا دلیل اینکه سرمایه‌گذاران دانه‌درشت بازار مجبورند تفریح‌های آخر هفته و تعطیلات کریسمس را بیخیال شوند و به جای آن پیگیر نمودار قیمت بیت کوین باشند چیست؟

به اعتقاد پیرس کرازبی، یکی از رؤسای داخلی تریدینگویو، بالا رفتن میزان معاملات در بازار به کوشش سرمایه‌گذاران دانه‌درشت و مدیران دارایی به منظور ایجاد تعادل در دفاترشان مربوط می‌شود. او در این رابطه گفت:

مصادف با تعدادی به منظور واردکردن ۱ درصد از دارایی‌های خود به بازار ارزهای دیجیتال، از بین رفتن چشمگیر توازن در ارتباط با خریداران و فروشندگان در کوتاه‌مدت را شاهد خواهیم بود.

  تریدرهای الگوریتمی

در دو روز قبل، تریدرهای الگوریتمی و سرمایه‌گذاران خرد به شدت در بازار از خود فعالیت نشان دادند. جاشوا هو در این رابطه اظهار کرد:

دوشنبه‌ها برای بازار ارز دیجیتال استرس‌آور است، سرمایه‌گذاران نهادی دوشنبه‌ها بازار را تحت کنترل خود دارند. پرسش مهم این است که چه زمانی فروشندگان بزرگ به عرصه ورود خواهند کرد.

وی در قسمت دیگر صحبت‌هایش عنوان می‌کند که خروج ناگهانی ۱.۱۵ میلیارد دلار از یک کیف پول کوین بیس پرو، موجب شد تا فعالیت ربات‌های معاملات به‌منظور خرید بیت کوین استارت بخورد. ربات‌های معامله‌گر، ربات‌هایی هستند که معمولاً‌ با هر فعالیت چشمگیر روی شبکه، دست به خرید می‌زنند. ناگفته نماند که چنین فعالیت‌هایی معمولاً در بازارهای صعودی انجام میشود. جاشوا هو در ادامه صحبت‌هایش گفت:

برداشت سرمایه زیاد، به احتمال زیاد نشانگر یک خرید بزرگ است که هنوز عمومی نشده‌ است.

البته این در شرایطی است که وال یک صرافی را منشأ این تراکنش‌ها می‌داند که مشغول انتقال ارزهایش از حسابی به حساب دیگر است. به‌هرحال، فعالیت‌هایی بدین شکل موجب آغاز اقدامات ربات‌های معامله‌گر می‌شود.

در نهایت کرازبی ضمن اشاره به طبیعی بودن افزایش نوسانات در روزهای پایانی هفته اذعان کرد که آخر هفته قبل هم این جزئی از این مقوله بوده است.

ناگفته نماند که خطر اصلاح را هم نباید کوچک شمرد. اما این اصلاح تا چه حد چشمگیر خواهد بود؟ وال در جواب به این سؤال گفت:

همچنان در وجودم ترس دارم. به اعتقاد من راه صعودی زیادی پیش رویمان هست. احتمالاً یک جهش ۲ برابری در سه‌ماهه دوم سال جاری را خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *