مسترصراف > ارز دیجیتال > سقوط قیمت بیت کوین بیش از ۱۰۰۰ دلار!
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

در طول چند ساعت، قیمت بیت کوین سقوط ۱,۰۰۰ دلاری را از سر گذراند. تجربه‌ی این سقوط موجب شد تا این ارز دیجیتال به حمایت روانی ۱۸,۰۰۰ دلار برسد. هم اکنون هر واحد بیت کوین حدود ۱۸,۲۰۰ دلار مورد معامله قرار می‌گیرد.

طبق گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین در روز گذشته از ۱۸,۷۷۰ دلار سقوط کرد و به قیمت ۱۸,۰۳۱ دلار کاهش یافت. هم اکنون میبینیم که قیمت بیت کوین تا حد کمی در حال بازسازی خود بوده و به ۱۸,۲۰۰ دلار رسیده است.

دفعه آخری که پادشاه ارزهای دیجیتال متحمل چنین سقوطی شد، ۱ دسامبر معادل ۱۱ آذر ماه شمسی بود که در آن موقع بهای بیت کوین اوج تاریخی ۱۹,۹۲۰ دلاری را به ثبت رسانید و بعد از آن سقوطی ۱,۰۰۰ دلاری را تجربه کرد.

کی یانگ جو، رئیس ارشد کریپتوکوانت،‌ عامل این کاهش قیمت را حجم بالای بیت کوین‌هایی که به وسیله نهنگ‌ها در بازار عرضه می‌شود دانست، او در این مورد توضیح داد:

به نظر من زمانی که صحبت از سقوط سریع قیمت بیت کوین در مدت‌زمان کوتاه به میان می‌آید، اصلی‌ترین عامل، شاخص‌های عرضه و تقاضا هستند. طبق تحلیل و نقطه‌نظر من این سقوط از نهنگ‌هایی استارت خورد که بیت کوین‌های خود را در صرافی‌ها نگه داشتند تا در صورت ایجاد موقعیت‌های فروش مناسب، آنها را به فروش برسانند.

اما از نظر گروهی دیگر، از دلایل اصلی این سقوط قیمت ، برداشت سود از سوی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بود. مدیر بخش رشد صرافی غیرمتمرکز توکنلون (Tokenlon)، آقای لوکاس هوانگ ضمن توضیح مختصر رویکرد سرمایه‌گذاران خرد، عنوان کرد:

اگر اعتقاد به درستی این نگرش و رویکرد داشته باشیم، باید بگوییم که صعود ۸۰ درصدی قیمت بیت کوین در عرض ۲ ماه، تا حد زیادی وسوسه کننده است که بتوان آن را برداشت نکرد.

از طرف دیگر، دیدگاه وال استریتی‌ها هم در این کاهش قیمت مؤثر بوده است. تایلر رادکی ، کارشناس سیتی بانک، طی پیشنهادی به مایکرواستراتژی درخواست کرده بود که بیت کوین‌های خود را به فروش برساند. به‌ نظر او، رضایت آنها از قیمت بیت کوین در وضعیت کنونی بسیار زیاد است.

البته باید به‌خاطر بسپاریم  که در این میان بعضی از تحلیل‌گران نسبت به بازار دیدگاه صعودی در پیش گرفته‌اند. جیهان چو، موسس کنتیک کپیتال (Kenetic Capital)، در گفت و گویی اظهار کرد:

این کاهش قیمت بیت کوین، تنفسی برای آغاز تاختن به محدوده ۳۰,۰۰۰ دلاری تا میانه سال ۲۰۲۱ است. این سقوط‌ها برای سرمایه‌گذاران کهنه‌کار بیت کوین مسئه‌ای عادی است و برای آنها به‌منزله فرصتی برای خرید در کف است. در طولانی‌مدت، می‌شود منتظر بود که این نوسانات با ورود سرمایه‌های زیادتر از سوی سرمایه‌گذاران کلان، کم‌تر شود تا در بازار ثبات بیشتری را تجربه کنیم.

برای کارشناسان تکنیکال در کوتاه مدت، نوساناتی که به تازگی در بیت کوین ایجاد شده، سیگنالی از وقوع سناریوی ثبت اوج‌های بالاتر در مدت فریم روزانه است. می‌توان این موضوع را نشان دهنده کم شدن تمایل خریداران در اواسط افزایش حجم فروش روزانه دانست.

در صورتی که خریداران قادر نباشند قیمت را تا ۱۸,۶۰۰ دلار افزایش دهند، به احتمال زیاد با کاهش قیمت مواجه می‌شویم؛ زیرا در کوتاه‌مدت با تغییر روند صعودی به نزولی روبه‌رو شدیم.

و اما از دیگر ارزهایی که اخیراً سقوط قیمت را تجربه کرد، قیمت ریپل و قیمت لایت کوین بود که به ترتیب ۹.۵۷ درصد و ۸.۵۷ درصد کاهش یافت. در طی این مدت، حدود ۱۷ ارز دیجیتال سقوط‌هایی ۸ الی ۱۲ درصدی را تجربه کردند.

از طرف دیگر، بازارهای سنتی مثل داده صنعتی داو جونز و S&P500 تا حدی ثبات قیمت داشتند. دیروز این شاخص‌ها به ترتیب ۰.۳۵ و ۰.۲۸ درصد صعود را پشت سر گذاشتند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *