مسترصراف > ارز دیجیتال > سقوط ریپل، سومین سقوط بزرگ تاریخ
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

در ادامه اتفاقات و شکایتی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از ریپل انجام داده است، شاهد افت چشمگیر قیمت این ارز دیجیتال بودیم. بسیاری سقوط ریپل را با ورشکستگی انرون (Enron) در سال ۲۰۰۱ در یکی از پیچیده‌ترین فرآیند‌های مالی ایالات متحده، مقایسه می‌کنند و آن را سومین سقوط بزرگ تاریخ می‌دانند.

به گزارش کوین تلگراف، ارزش بازار ریپل از اوج تاریخی خود که در سال ۲۰۱۸ رخ داد، حدود ۱۳۰ میلیارد دلار سقوط کرده است، کاهش وحشتناک ارزش این ارز دیجیتال با بزرگ‌ترین سقوط‌های موسسات مالی جهان قابل مقایسه می کند.

به گفته جاش فرانک، کارشناس موسسه تحقیقات تخصصی رمزنگاری تای (The TIE)، پروژه ریپل بسیارشبیه به بزرگ‌ترین رسوایی‌ها و فروپاشی‌های چند سال گذشته است.

جاش فرانک توییتی را با این مضمون به اشتراک گذاشت:

  “ارزش بازار ریپل با کاهشی ۹۳ درصدی از ۱۳۷ میلیارد دلار به کمتر از ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است که فروپاشی ریپل از انرون و وردکام (Worldcom) هم بزرگ‌تر است. گرچه که ریپل همچنان ورشکسته نشده است، اما سومین سقوط بزرگ تاریخ پس از لمن برادرز (Lehman Brothers) و واشنگتون میوچوال (Washington Mutual) را به تاریخ اقتصادی جهان افزوده است.”

ارزش این بازارِ زمین خورده، در اوج تاریخی خود در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) به ۱۴۰ میلیارد دلار رسیده بود که در کمتر از ۳ سال حدود ۱۳۰ میلیارد از ارزش خود را از دست داد و در حال حاضر به کمتر از ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. با این حساب، سقوط ۱۳۰ میلیارد دلاری ریپل پس از ورشکستگی ۳۲۷ میلیارد دلاری واشنگتون میوچوال و سقوط ۶۹۱ میلیارد دلاری لمن برادرز، یکی از غول های سرمایه‌گذاری جهان در سال ۲۰۰۸، در جایگاه سوم این جدول ناخوشایند قرار می‌گیرد.

این کارشناس در زمینه ی این افتضاح بزرگ گفته است:

  “آنچه که بسیار غم‌انگیز و تأسف‌آور است این است که بزرگ‌ترین بازندگان و آسیب دیدگان سقوط ریپل سرمایه‌گذارانی هستند که حجم غیرقابل تصوری از سرمایه های خود را از دست‌ داده‌اند. بنیان‌گذاران ریپل برای سالیان سال مشغول عرضه توکن‌های خود بودند و صدها میلیون دلار درآمد کسب کردند.”

در ادامه اوج گرفتن اخبار مرتبط با شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از برد گارلینگهاس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل، و کریس لارسن (Chris Larsen)، بنیان‌گذار ریپل، به اتهام فروش بدون‌مجوز توکن‌های XRP، ارزش این توکن به شدت کاهش یافته است. تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله کوین بیس، بیت رکس، اوکی کوین، بیت استمپ، بیکسی و کراس تاور اطلاع دادند که معاملات ریپل را متوقف کرده و یا حتی به طور کامل از فهرست ارزهای تحت پوشش خود خارج می‌کنند.

شخصیت‌های حقوقی نیز درحال فاصله‌گرفتن از ریپل هستند. اخیراً وب‌سایت گری اسکیل (Grayscale) اعلام کرد که صندوق سرمایه‌گذاری ریپل را بسته است، با این حال یکی از کاربران توییتر ادعا می‌کند که این شرکت سایر برنامه‌های معوق ریپل را نیز پردازش نمی‌کند.

در زمان پست کردن این مطلب قیمت ریپل ۰.۲۱ دلار است که در ۳۰ روز گذشته بیشتر از ۶۵ درصد افت داشته است.

 

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *