مسترصراف > ارز دیجیتال > رخ دادن ۱۳ درصد پولشویی بیت‌کوین در کیف‌پول‌های حریم‌خصوصی‌محور!
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

اطلاعات جدید به ما می‌گوید که ۱۳ درصد از پول‌شویی‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال به وسیله کیف پول‌های حریم‌خصوصی‌ محور که امکاناتی مانند CoinJoin دارند، اعمال می‌شود.

طبق گزارش کریپتوپوتیتو، اطلاعات جدید شرکت تحلیلی الیپتیک (Elliptic) نمایانگر این است که استفاده مجرمان از کیف پول‌هایی که با محوریت حریم خصوصی فعال هستند، افزایش یافته است. بر اساس این داده‌ها، میزان به کارگیری این کیف پول‌ها به وسیله مجرمان از سال ۲۰۱۹ تاکنون، به سرعت رشد کرده و به ۱۳ درصد رسیده است.

به گفته الیپتیک، روند پول‌شویی به وسیله بیت کوین با سال‌های قبل فرق دارد. این شرکت همچنین ادعا می‌کند محبوب‌ترین گزینه برای پول‌شویی که از قبل مورد استفاده قرار می‌گرفت روش میکسینگ است. میکسینگ به روشی اطلاق می‌شود که در آن توسط ابزارهایی به نام میکسر، سعی می‌شود که رد پای ارزهای مورد استفاده تا جای ممکن پیدا نباشد. به وسیله میکسر، یافتن کیف پول مبدأ کار بسیار سختی است.

به علت اینکه استفاده از میکسر نیز ریسک‌های خود را دارد، هم‌اکنون تعداد زیادی از مجرمان به استفاده از کیف پول‌های حریم‌خصوصی‌محور روی آورده‌اند. از جمله این خطرها می‌توان به تلاش‌های موفقیت‌آمیز دولت‌ها و نهادهای قانونی برای ره‌گیری مبدأ تراکنش‌ها اشاره نمود.

چنین کیف پول‌هایی این قابلیت را برای کاربران به وجود می‌آورند تا با به کارگیری روش‌هایی مثل شبکه ناشناس تور (Tor) یا تکنیک‌هایی مثل کوین جوین (CoinJoin)، مبدأ تراکنش خود را پنهان نمایند. کاربران عادی اکثراً این رویه را به کار می‌گیرند.

روش کوین جوین فرایندی است که در آن تراکنش‌هایی با چندین طرف دیگر ایجاد می‌گردد. به وسیله کوین جوین تقریباً نمی‌توان متوجه شد که مبدأ ارسال بیت کوین از کجاست. این روش از پارسال تا به الان، به شدت مورد استقبال افراد قرار گرفته است و بسیاری از مجرمان به‌ استفاده از آنها روی آورده‌اند. همان‌گونه که در نمودار زیر می‌بینید هم‌اکنون حدود ۱۳ درصد از تراکنش‌های مرتبط با مجرمان، توسط کیف پول‌های حریم خصوصی محور یا پرایوسی والت‌ها انجام می‌شود.

تاکنون، تعدادی هک گسترده و کلاهبرداری بزرگ در حوزه ارزهای دیجیتال را شاهد بودیم. براساس آمارهای الیپتیک، مجرمان برای پول‌شویی سرمایه‌های سرقتی این کیف پول‌ها را به کار گرفته‌اند. هک توییتر که به‌تازگی انجام شده و هک صرافی کوکوین نمونه‌ای این هک‌هاست. گفتنی است که کوکوین اندکی بعد اعلام کرد که ۲۳۵ میلیون دلار، معادل ۸۴ درصد از ۲۸۰ میلیون دلار سرقتی، بازگردانی شده است. تا به الان هنوز معلوم نیست که چه مقدار از سرمایه‌های سرقتی به وسیله پرایوسی والت‌ها پول‌شویی گردیده‌اند.

 

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *