مسترصراف > ارز دیجیتال > بیت کوین یک دارایی پرریسک است، تحلیل نمودار ها و داده ها
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

دامانیک دانتس، تاجر کلان و سرشناسی است که در معاملات کالا، سهام و ارزهای دیجیتال متخصص است. دانتس عضو سابق تیم پژوهشی تخصیص و بودجه‌بندی دارایی بین‌المللی در شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی اینوستمنتس است. او در مقاله‌ای که اخیراً در وب‌سایت کوین دسک منتشر کرده است، در پی است تا میزان ریسک بالقوه بیت کوین به‌عنوان یک دارایی را نشان دهد. متن زیر را دانتس گفته است:

بیت کوین یک پناهگاه امن محسوب نمی شود، بلکه یک دارایی پرریسک است. طی سال اخیر و هم‌زمان با چاپ بی‌رویه اسکناس از سوی بانک‌های مرکزی و تزریق نقدینگی بی‌سابقه به بازارهای جهانی، بیت کوین نیز مشابه سهام، رشد مجدد قدرتمندی را پس از سقوط ناشی از شیوع ویروس کرونا تجربه کرد. از جهتی دیگر، دارایی‌های سنتی، همچون درآمد ثابت و پول نقد که به‌عنوان پناهگاهی امن استفاده می‌شوند، سود کم اما ثابتی به افراد ارائه می‌دهند که با ویژگی‌های بیت کوین تفاوت چشمگیری دارد.

سرمایه‌گذاران معمولا مایلند برای به ‌حداقل‌رساندن ریسک، سبد دارایی‌هایی خود را متنوع کنند. این افراد قسمتی از ریسک‌پذیری خود را به سهام‌های در حال رشد، سهام‌های چرخه‌ای و کالاها اختصاص می‌دهند و دارایی‌های کم‌خطر‌تر در سبد سرمایه‌گذاری این افراد، شامل وام‌های دولتی، سهام‌هایی با سود بالا و وجه نقد می‌شوند.

دارایی‌های جایگزین، به هر دارایی به‌جز سهام، اوراق قرضه و پول نقد اطلاق می‌شود. این دارایی‌ها مانند بیت کوین و طلا، سود و بازدهی «غیرسنتی» به سرمایه‌گذاران می‌دهند. دارایی‌های سبد سهام جایگزین، غالبا حدود ۱۰ سال نگهداری می‌شوند. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری‌های غیرنقدی در سهام خصوصی، املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری‌های پرخطر می‌شوند. با این حال، بیت کوین معامله‌پذیر است، به این معنی که نقدینه‌تر است و گزینه مناسبی برای استراتژی‌های لانگ و شورت محسوب می‌شود که معمولاً در صندوق‌های پوشش ریسک استفاده می‌شوند.

اکنون، موج جدیدی از سرمایه‌گذاران نهادی وارد جهان دارایی‌های دیجیتال شده‌اند و روش‌های سنت‌شکنانه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری کلان که روی دارایی‌های جایگزین سرمایه‌گذاری می‌کنند، بیت کوین را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری پرریسک اما جذاب در سبد سهام خود جای می‌دهند. طبق آمار نظرسنجی شرکت سرمایه‌گذاری پریکین از سرمایه‌گذاران نهادی، ارزش بازار دارایی‌های جایگزین تا سال ۲۰۲۳ به ۱۴ تریلیون دلار خواهد رسید.

شرکت منیجمنت دارایی‌های جهانی گاگنهایم، به تازگی خبر داده است که امکان دارد به دنبال سرمایه‌گذاری غیرمستقیم روی بیت کوین باشد. صندوق فرصت‌های کلان این شرکت احتمالاً تا ۱۰ درصد از ارزش خالص دارایی خود را، معادل با ۴۹۷ میلیون دلار، روی صندوق بیت کوین گری اسکیل سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

در این مقاله چهار نمودار را تحلیل می‌کنیم که استفاده از بیت کوین را به‌عنوان یک دارایی جایگزین، پرخطر نشان می‌دهند.

بیت کوین هم‌زمان با ترازنامه فدرال رزرو رشد یافته است. ترازنامه فدرال رزرو، پس از یک دوره دو ساله که تغییر خاصی نداشت، طی سال جاری، با تمام قوا بازگشته است تا برنامه خود را برای خرید دارایی از سر بگیرد. درنتیجه، فدرال رزرو که به باور عده بسیاری ناجی همیشگی اقتصاد ایالات متحده به شمار می‌رود، جذابیت بیت کوین را به‌عنوان یک دارایی جایگزین پرخطر افزایش داده است

گفتنی است که تعداد واحدهای بیت کوینی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دارد، رو به صعود است. بیت کوین‌هایی که برای مدتی طولانی در کیف پول‌ها ذخیره می‌شوند، کمتر برای ذخیره‌ٔ سود نقد می‌شوند و به فروش می‌روند. این روند نگهداری به این معنا است که با بلوغ بیت کوین، تعداد سرمایه‌گذاران این مجموعه نیز به‌سرعت در حال پیشی‌گرفتن از تعداد معامله‌گران آن است.

صاحبان سرشناس بیت کوین، همچنان بخش اعظمی از این مارکت را در دست دارند. برخلاف دارایی‌های سنتی، مالکیت تعداد بسیاری بیت کوین به این معنا است که یک سرمایه‌گذار کلان بیت کوین می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر حرکات قیمت داشته باشد و این جایی است که استراتژی‌های سبد سهام جایگزین به کار می‌آیند.

بیت کوین در روند صعودی درازمدت خود پابرجا خواهد ماند. سبد‌های سهام سیستماتیک از طریق موقعیت‌گیری مناسب بر اساس روند قیمت، نوسانات بازار را مدیریت می‌کنند. یکی از این متد ها، محاسبه ارزش بازار بیت کوین نسبت به ارزش تحقق‌یافته آن است؛ این نسبت نشان می‌دهد که بیت کوین در حال حاضر بالاتر از «ارزش واقعی» خود و البته پایین‌تر از قیمت‌های حداکثری پیشین، معامله می‌شود. البته که این سیستم‌های تعیین روند اغلب در بازارهای آتیِ مدیریت‌شده استفاده می‌شوند که ۳۰۳.۶ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت خود دارند، مبلغ قابل‌توجهی که می‌تواند روانه بازار دارایی‌های دیجیتال شود.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *