مسترصراف > ارز دیجیتال > اولین به‌روزرسانی‌های اتریوم ۲.۰ به‌سرعت صورت خواهد گرفت.
سایز نوشته:
رنگ نوشته:

هم‌بنیان‌گذار اتریوم یعنی ویتالیک بوترین، در روز گذشته عنوان کرد که به‌زودی اولین هارد فورک بیکن چین اتریوم ۲.۰ با اسم HF1 ارائه خواهد شد. این هارد فورک قصد دارد تا یک بررسی را قبل از انجام تغییرات مهم‌تر انجام دهد.

طبق گزارش کوین تلگراف، این هارد فورک این قابلیت را برای توسعه‌دهندگان ایجاد می‌کند تا چندین به‌روزرسانی اصلی را روی بیکن چین انجام دهند. انجام چنین به‌روزرسانی‌هایی شرایطی برای بررسی‌های کاربردی فراهم می‌کند که در مجموع تغییرات اصلی‌تر در آینده را سبب می‌شود.

مهم‌ترین تغییر اصلی در این هارد فورک، حمایت از کلاینت‌های سبک یا لایت کلاینت‌ها محسوب می‌شود. چنین نودهایی با کمترین منابع فعالند و امکان اینکه روی تلفن‌های همراه نیز نصب شوند وجود دارد . لایت نودها قادرند در عوض تکیه بر ارائه‌دهندگان خارجی، تأیید بلاک چین را خودشان انجام دهند.

در اتریوم، عبارتی تحت عنوان “متصدیان همگام‌سازی” به چشم می‌خورد. این اعتبارسنج‌ها امضاهای مخصوصی به‌صورت تصادفی ایجاد می‌کنند که راحت‌تر می‌توان نسخه صحیح از زنجیره را تعیین کرد. حمایت از لایت نود نیز مبتنی‌بر این هدف صورت گرفته است.

اصلاح و رفع آسیب‌پذیری‌های احتمالی از سایر تغییراتی است در این فورک وجود خواهد داشت. همانطور که توسعه‌دهندگان می‌گویند، این آسیب‌پذیری‌ها ممکن است برای سازماندهی دوباره بلاک چین مورد استفاده قرار گیرند. گفتنی است که این مشکلات زمان‌بندی بسیار دقیقی را می‌طلبد و نجام آنها باید با مهارت بالایی صورت بگیرد، با این وجود حمله‌کننده قادر است با کنترل قسمت اندکی از اعتبارسنج‌ها این آسیب‌پذیری‌ها را به‎‌کار بگیرد. بوترین در این مورد اعلام کرده بود که این نواقص قبل از راه‌انداختن اتریوم ۲.۰ به چشم می‌خورد اما پیداکردن آنها به‌کندی انجام گرفت و قابلت اصلاح قبل از راه‌اندازی را نداشتیم.

اجرای مکانیسم جریمه‌ها از سایر تغییراتی است که در این هارد فورک انجام خواهد گرفت. جرایم در اتریوم ۲.۰ با عنوان اسلشینگ شناخته می‌شود. هم‌اکنون، سهام‌گذاران اتریوم ۲.۰ شاید به‌خاطر فعالیت نکردن یا پشتیبانی از زنجیره‌ای با طول کمتر، قسمتی از سرمایه خود را از بین ببرند. این مکانیزم، برای آنها جریمه محسوب شده و برای هجوم ،انگیزه‌شان را از بین می‌برد.

احتمالاً سرمایه‌گذارانی که اقدامات خود را به‌صورت خانگی و با اینترنت‌های خانگی دنبال می‌کنند، با اختلالاتی مواجه می‌شوند. برای مثال اینترنت با سرعت پایین یا خاموشی‌ها ممکن موجب از دست دادن سرمایه این سهام‌گذاران گردد. به این خاطر می‌شود گفت که این به‌روزرسانی کار را برای این افراد راحت‌تر خواهد کرد. سازوکار کم کردن سرمایه به‌عنوان جریمه، یک تکنولوژی توان‌دار را مورداستفاده قرار می‌دهد. این بدان معناست که میان جریمه شخصی که ارتباطش با شبکه به‌صورت متوالی قطع می‌شود و شخصی که فاصله قطع ارتباط‌های او زیاد است، تفاوت‌هایی دیده می‌شود. برای مثال، سرمایه‌گذاری که ارتباطش با شبکه ۱۰ بار و هر بار ۶ دقیقه قطع شده باشد، ۱۰ برابر کمتر از شخصی که یک ساعت پشت سرهم ارتباطش با شبکه قطع شده است جریمه خواهد شد.

از طرف دیگر، فعل‌وانفعالات کم شدن سرمایه آرام آرام انجام خواهد شد و مبلغ جریمه به‌صورت ناگهانی از شخص کم نخواهد شد. این روش موجب می‌شود که سهام‌گذار تا موقعی که برای تأمین امنیت شبکه کمترین شرایط را رعایت نکند، سرمایه را از دست بدهد.

در این هارد فورک، علیرغم آسان‌تر کردن شرایط برای کسانی که به‌صورت ناخواسته گمراه می‌شوند یا قصد بدی ندارند، برای مهاجمانی که درصدد مختل کردن شبکه هستند کار را سخت‌تر کرده است. در حقیقت این به‌روزرسانی ساده‌انگاری‌های سیستم را کاهش می‌دهد.

در حال حاضر نمی‌دانیم که هارد فورک موردنظر کِی به اجرا در خواهد آمد، زیرا همچنان مراحلی مانند توسعه و بررسی آنها وجود دارد. در این زمان، توسعه‌دهندگان اتریوم درصدد اسمی برای HF1‌ هستند که که علامت اختصاری هارد فورک شماره ۱ است. اسامی مطرح شده شامل نام ستاره‌ها، نام‌های مرتبط با نجوم، ماه‌های سال هستند.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *